به گزارش ایران دکونومی، امروز 19 تیرماه 1403، سومین نشست هزاره سوم و پارسیان نوین استودیو تجربه گروه داده پردازی پارسیان با عنوان نقش زیست بوم نوآوری در توسعه بانکداری دیجیتال با حضور آقای دکتر «محمدرضا فقیری» معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک پارسیان و دکتر «محمود جراحی» متخصص اقتصاد ICT در محل استودیو تجربه برگزار شد.

امروزه در سرآغاز انقلاب صنعتی چهارم، انقلاب تحول دیجیتال، رشد روزافزون فناوری ها و تکنولوژی ها را در صنایع گوناگون شاهد هستیم. صنعت بانکداری از مهمترین صنایع اثرپذیر و پیشگام در حوزه تحولات دیجیتال در سال‌های اخیر بوده است.

تحولات در دسترسی به اینترنت و تجهیزات هوشمند، تغییر در مفاهیم سنتی خدمات و تغییر در نسل‌های مشتریان و سلایق آنها سبب شده تا بانکداری بیش از پیش در مسیر تحولات نوآورانه قرار بگیرد، به طوری که 75 درصد از بانک‍‌های جهان که مجموع دارایی شان بیشتر از 100 میلیون دلار است، در حال استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند و 27 درصد از مشتریان در سطح جهانی امروزه با نئوبانک‌ها کار می‌کنند.

«محمدرضا فقیری» معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک پارسیان به موضوع زیست بوم نوآوری در توسعه فین‌تک‌ها در بانک پرداخت و با طرح مبحث چالش اصلی و مزیت رقابتی، گفت: «چه چیزی در حوزه نوآوری شرکت‌ها را متمایز و باعث مزیت رقابتی شرکت‌ها در حوزه نوآوری می‌شود؟ شرکت‌ها اغلب ادعا می‌کنند در حوزه نوآوری فعال هستند، اما دیده می‌شود که این موضوع هیچ مزیت رقابتی برای آنها در پی نداشته است اما چرا؟ پاسخ اکوسیستم نوآوری است.»

وی افزود: «نوآوری، اتفاق نوآورانه ای است که سازمان بتواند با آن تطابق یافته و ارزش ایجاد کند و این روند از خلق ایده آغاز می‌شود. مرحله تکامل نوآوری، نوآوری شبکه ای است.»

«محمدرضا فقیری» عناصر اکوسیستم نوآوری را 4 عامل؛ مشتریان، اکوسیستم‌های نوپا، بازیگران ابتکارات نوآورانه جدید مثل شتاب دهنده‌ها و بنگاه‌ها تعریف کرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: «برای پیاده سازی اکوسیستم نوآوری در شرکت‌ها به یک نقشه راه نیاز است. قبل از هر چیز و در لایه اول گروه مالی و بانک‌ها باید فین تک 1 را اجرا کنند؛ در واقع در لایه اول تمام خدمات ارائه شده به مشتریان باید بر بستر اینترنت باشند. در گام دوم باید ورود حوزه هوش مصنوعی لحاظ شده و پس از آن حرکت به سمت فین تک 2 صورت گیرد. در فینتک دو، بستر اینترنت نیست بلاکچین است. در بلاکچین ارزش مبادله می‌شود در حالی که در اینترنت اطلاعات مبادله می‌شود.»

معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک پارسیان با اشاره به رویکرد بانک‌های داخلی نسبت به اکوسیستم نوآوری اعلام کرد که رویکرد این بانک‌ها استفاده از هولدینگ‌های زیرمجموعه برای پیاده سازی نوآوری بوده است.

دکتر «محمود جراحی» متخصص اقتصاد ICT در بخش دیگری از نشست به موضوع نوآوری در بیزینس پرداخته و گفت: نوآوری در بیزینس، توانایی تصور کردن و ارائه راهکار ذهنی، تبدیل آن به محصول، سوم عملیاتی کردن و در نهایت گسترش آن است؛ مثل مک دونالد.

دکتر محمود جراحی، سخنرانی در مورد نوآوری

وی افزود: «وظیفه نوآوری حل مشکلات و چالش‌ها است. در واقع نوآوری راه کار عملی برای مشکل واقعی است؛ یعنی برای حل مشکل باید زیرساخت‌های مورد نیاز را در اختیار داشته باشیم.»

دکتر «جراحی» همچنین گفت: «کشورها دو نوع هستند بعضی ها به یک یا دو منبع غنی متصل هستند مثل کویت و عربستان که نفت دارند، برخی دیگر منبع پایه نیستند بلکه به نوآوری وابسته هستند؛ نوآوری است که باعث رشد و پیشرفت کشورها می‌شود. اگر به جای ارسال منابع به کشورهای فقیر، سعی می‌شد نوآوری ارسال و با نوآوری خلق فرصت صورت گیرد، منابع کانالیزه، درآمدها افزایش و فقیر افزایش نمی‌یافت.»

این متخصص اقتصاد در ادامه به تعریف ساده نوآوری پرداخته و اذعان داشت: «نوآوری روش‌ها و محصولات گران فعلی را قابل دسترس‌تر، مقرون به صرف و ساده‌تر می سازد تا هر فردی بتواند آن را بخرد و استفاده نماید. در واقع کاهش قیمت است که محصول را گسترش می‌دهد و به عبارتی اسکیل می‌سازد.»

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری : Array