به گزارش ایران دکونومی و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با همکاری این معاونت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بسته ابزارهای حمایتی وزارت صمت ویژه اقلام راهبردی دانش بنیان فناورانه در راستای تولید و صادرات اقلام راهبردی ابلاغ شد.

در راستای اجرایی‌سازی تکلیف بند الف ماده ۱ قانون جهش تولید دانش بنیان و زمینه‌سازی جهت توسعه صنعتی صادرات محور فناورانه و دانش‌بنیان، بسته ابزارهای حمایتی وزارت صمت، ویژه اقلام راهبردی دانش بنیان و فناورانه ابلاغ شد.

 در این بسته حمایتی که به امضاء وزیر صمت و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور رسیده است، مطابق قانون جهش تولید دانش بنیان، اقلامی راهبردی محسوب می‌شوند که طبق قانون دارای یک یا چند ویژگی ارزبری بالای یک میلیون دلار، پتانسیل صادرات بالا، نقش آفرین بودن در حوزه امنیت غذایی، دفاعی، سلامت، صنعت و امنیت باشند. همچنین محصولاتی که تأمین آنها از خارج در شرایط تحریم و … می‌تواند آسیب زا باشد و واردات این محصولات با روند تحولات کشور در حوزه فناوری تناسب ندارد، جزو اقلام راهبردی محسوب می شوند.

ابزارهای حمایتی وزارت صمت

بر اساس این توافقنامه، تمام اقلام راهبردی از بالاترین اولویت تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه ماشین آلات بهره‌مند خواهند شد. بهره‌مندی از مزایای واگذاری حقوق انتفاع عرصه و اعیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و بهره‌مندی از بالاترین اولویت از منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه، از جمله حمایت‌هایی است که از کلیه اقلام راهبردی صورت خواهد گرفت؛ مطابق این تفاهمنامه حمایت‌هایی نیز از محصولات دارای صادرات بالا صورت خواهد گرفت. 

همچنین بر اساس تبصره بند 2 این تفاهم نامه، در مورد بنگاه‌های دارای واحد تحقیق و توسعه رتبه بندی شده توسط وزارت صمت با رتبه 1 و 2 در صورت به کارگیری فناور دارای تجربه تحقیق و توسعه در یکی از مراکز یا بنگاه های پیشگام جهانی، میزان صادارت لازم جهت قرار گرفتن در هر دسته حمایتی، با ضریب 2 محاسبه خواهد شد.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری : Array